SPOTKANIE OPŁATKOWE W PRZEDSZKOLU

2023 27 gruodžio

„To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr mroźny dmucha we wszystkie serca na świecie cicha wstępuje otucha. To właśnie tego wieczoru od bardzo wielu już wieków, przy dźwiękach pięknej kolędy, nadzieja budzi się w człowieku. To właśnie ta cudowna noc spełniania życzeń posiada moc.”

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera.  Dzieci w naszym przedszkolu przygotowywały się do świąt z dużym zaangażowaniem. Własnoręcznie tworzyły świąteczne ozdoby, wspólnie z rodzicami sporządziły wieniec adwentowy,  poznały niektóre tradycje i symbole bożonarodzeniowe, takie jak: sianko pod obrusem, opłatek, dodatkowy talerz przy stole wigilijnym, żłóbek oraz ubieranie choinki.

Jest to również okazja do wspólnego spotkania. Dlatego dzień 19. grudnia 2023 roku w przedszkolu w Anowilu był bardzo wyjątkowy. To właśnie w tym dniu odbyło się tradycyjne „Spotkanie Opłatkowe” z udziałem dzieci, rodziców, pracowników przedszkola. Swą obecnością zaszczycił  proboszcz ksiądz Jarosław Spiridowicz  parafii p.w. Najświętrzego Serca Jezusowego w Podbrzeziu.

W nastrojowo udekorowanej sali dzieci grupy ,,Motylki” i grupy ,,Paukšteliai” przedstawili przybyłym gościom piękny występ. Świąteczny nastrój podkreślały odświętne stroje dzieci, bożonarodzeniowe dekoracje, Dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały świąteczne piosenki oraz wykonały tańce. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania kolęd. Spotkanie wypełniło łamanie się opłatkiem i składania sobie na wzajem życzeń.

Nie zabrakło też prezentów dla każdego dziecka, przygotowanych przez Szanownego proboszcza Jarosława Spiridowicza.

Kultywowanie takich tradycji jest dla dzieci szczególnie ważne. Kiedyś one zastąpią nas – dorosłych w przekazywaniu tradycji, do której jesteśmy bardzo przywiązani i co stanowi dla nas szczególną wartość. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość zwyczajów świątecznych lecz również wzmacniają serdeczne relacje między nimi.

Waleria Jaglińska