Przedszkolacy poznali tradycje

Z okazji Narodowego Tygodnia Bibliotek Litwy 26 kwietnia w bibliotece gościliśmy dzieciaków z przedszkola w Glinciszkach. Hasło tego roku brzmi: „Przyjdź: dowiedz się i naucz się!
Utalentowane dzieci pokazały swe zdolności, deklamowały wiersze Jana Brzechwy pt. „Kwoka“ oraz „Jajko“, przez piosenkę przekazały, co miało miejsce w koszyczku, które zaniosły do kościoła by zostało poświęcone.
Tak jak jeszcze nie dawno świętowaliśmy Wielkanoc, postanowiliśmy zapoznać dzieci z tradycją Przewodniej niedzieli. Dzieciaki usłyszały, że owa niedziela jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego – w Kościele katolickim święto obchodzone w II Niedzielę wielkanocną ustanowione w 2000 roku przez św. Jana Pawła II. Obejrzeli krótki film o św Janie Pawle II, zapoznali się z historią powstania obrazu Jezusa Miłosiernego. Dawka teorii o tematyce religijnej wprowadziła małolaty w zadumę.

Zatem wiadomość, iż znów będzie można malować jajka bardzo ucieszyła dzieci. Razem omówiliśmy sposoby malowania i zdobienia pisanek. Nowoczesna technika dekorowania jaj w stylu „decoupage“ sprawiła maluszkom wiele radości. Dekorowaliśmy jajka wyłącznie z użyciem papierowych serwetek oraz białka zamiast kleju. Udało się znakomicie.

Piękne spotkanie uwieńczyło tradycyjne kaczanie jajek.

Agata Puncevičienė
St. Bibliotekarka Biblioteki Centralnej Samorządu Rejonu Wileńskiego  Filii w Glinciszkach
rptnb
nor